Jdi na obsah Jdi na menu
 


  PROSTOR PRO VAŠE DOTAZY ... A NAŠE ODPOVĚDI

Máte-li otázku pro naše odborníky (tým MATYLDA) nebo si přejete znát třeba podrobnější informace o naší činnosti, pište zde:

 

ZDE BUDOU UMÍSTĚNY ODPOVĚDI (upozorňujeme, že odpovídáme pouze na otázky k tématu)

20.12. 2012 Dobrý večer, dotaz se týká na dcerku-7let. Navštěvujeme dětskou endokrinol.poradnu Fn Motol,kde nám doporučili snížit váhu o cca 10kg. Chci se zeptat,zda je u Vás možné docházet s dcerou na nějaké cvičení k vám,které by nám pomohlo.Děkuji za odpověd.

Dobrý den,
v našem programu bohužel cvičení pro děti nemáme - chybí nám vhodná cvičitelka. Nicméně myslím na to, doufám, že v budoucnu o toto cvičení rozšíříme svou nabídku akcí.
Osobně bych doporučila důkladně prostudovat informace i pohybu a následně i o výživě na www.vyzivadeti.cz. Jsou zde i grafy růstu a hmotnosti dětí podle nichž můžete sledovat vývoj své dcery.
Poté doporučuji zjistit, jaký pohyb by Vaši dceru bavil, možná je taneční typ a vyhovoval by jí třeba aerobik pro tuto věkovou skupinu, možná jí více sedí všestrannost v Sokole. Každopádně bych do pohybového kroužku investovala, stejně jako do trávení volného času celé rodiny. Choďte společně do bazénu, na vycházky, na kolo či lyže, buďte dceři při dodržování stravovacího i pohybového režimu příkladem.
Není to vůbec lehké, vím to, ale tudy vede nejúčinější cesta, i když dlouhodobá a nesnadná. Co lepšího bychom ale dětem mohli dát?

A na závěr vás obě alespoň pozvu na tábor, který s MATYLDOU chystáme, tábor pro maminky a děti, s pohybem, s hrou, s výtvarkami, s výlety, s táborákem.... Více info v lednu na těchto stránkách.
Hodně štěstí!
Romana Horová

 

3.12.2012. Dobrý den. Jsem obézní 36letá žena. V poslední době nemohu únavou "udržet oči". Myslíte, že je na to má vliv obezita? Mám sedavé zaměstnání.
A v poslední době ani nechodím nikam cvičit. Děkuji za odpověď Jana

Dobrý den Jano,

 

předně děkuji za dotaz.

Obecně je únava výzvou k odpočinku, je reakcí na zátěž. Rozhodně bych nedoporučila tuto výzvu přehlížet, člověku se může "násilné vypnutí kontrolky" vymstít např.sníženou pozorností a následným úrazem, nemocí, chronickou únavou. Přesný důvod není jednoduché objevit. Často tušíme, že bychom odpočinek potřebovali, ale když je toho tolik potřeba udělat...zvládnout práci /protože to mě živí a všichni víme jak to dnes s tou prací je/, nakoupit a připravit jídlo /celá rodina chce jíst a povinností ženy je se o jídlo postarat/, uklidit /protože na to už se nedá koukat a nikdo jiný to neudělá/, postarat se o čisté prádlo /kdo jiný?/, starat se o sebe - o figuru, pleť, vlasy.....starat se o celou rodinu. Požadavek dnešní doby je náročný. Má ale jednu chybičku - nějak neumí počítat - tolik hodin přece den ani nemá aby se to všechno dalo stihnout a ještě nebýt unavená!

A když se přidá špatná výživa, nedostatek pohybu, zátěž obezitou... To jmenuji jen ty obecné věci, v potaz je nutno vzít také osobní záležitosti, fyzické i duševní zdraví. 


A pokud zkontrolujete svůj životní režim a zjistíte, že máte dostatek spánku, kvalitní výživu a nevynecháváte ani procházky a máte i svůj volný čas, hledejte jinde. Nechte si zkontrolovat činnost štítné žlázy, udělat rozbor krve /chudokrevnost?, cukrovka?, chronická infekce?, kolísání hormonů?/. Vezměte v potaz i možnost deprese či úzkostných stavů. Pokud únava trvá moc dlouho /6 měsíců/ - je nutno se poradit s lékařem, je možné, že jde o únavový syndrom. Vše je nutno ale důkladně vyšetřit.
Romana Horová

 

6.4. 2012 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli u Vás nebudou probíhat kurzy pedigu nebo jestli nevíte kde ve Slaném budou.děkuji moc za odpověd Marcela

Dobrý den, zatím to v programu nemáme, předám dotaz naší výtvarnici a uvidíme. Hned jak budu vědět - zveřejním její odpověď zde.
Romana Horová

10.4. 2012 doplňující odpověď, odpovídá Marcela Sadílková:

Kurzy pedigu u nás nebudou. Snad Ostrov má v plánu udělat kurz popřípadě p. Blahníková http://www.ctyrlistekmb.wbs.cz/Kurzy-na-pololeti-2pololeti-2012.html...?

 

16.5. 2011 Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor na karnitinové spalovače tuků. Jsou opravdu účinné? Iveta P. Slaný

Dobrý den Iveto,

na základě informací, které mám k dispozici se domnívám, že na spalování nepůsobí nic tak dobře, jako právě sám pohyb, spalovače již nic významného na realitě nemění. Pouze snad při poruchách metabolismu, nevhodné výživě atp. Níže cituji informace z odborné literatury
Výživa v intenzivní péči, Zdeněk Zadák, Grada Publishihga.s. 2002

Karnitin je v těle obsažen ve velkých zásobách až rozmařile a za normální situace, ani při extrémní fyzické zátěži, jeho suplementace není potřebná. Exogenní přívod karnitinu v žádném případě (ani v zátěži) nezlepšuje spalování mastných kyselin a odbourávání tuků u normostenických ani obézních jedinců. Organizmus dovede uvolnit ze zásob potřebné množství karnitinu pro transport dlouhých mastných kyselin a jeho syntéza při dostatečném přívodu methioninu a lysinu má tak velkou kapacitu, že podávání karnitinu nemá smysl. Pouze při vážném nedostatku nebo poruchách metabolizmu methioninu a lysinu by podávání karnitinu mohlo mít oprávnění. Neexistují však v tomto smyslu žádné kontrolované studie.
V ostatních případech je podávání karnitinu podle současných zkušeností a dostupných dat zcela neracionální a neopodstatněné, a to ani pro osoby s výraznou svalovou zátěží.


Romana Horová

 

20.3. 2011 Dobrý den paní Horová, chtěl bych znát váš názor na rybu pangasius. V současné době se v tisku objevují různé zprávy o nevhodnosti této ryby. Děkuji za odpověď. Pavel

Dobrý den Pavle, děkuji za dotaz. Už jsem se pouštěla do odpovědi a přemýšlela jsem nad formulací slov - nakonec volím úplně jinou cestu - překopíruji zde část informací z wikipedie, která se naprosto s mým názorem shoduje.

"V České republice se šířil e-mail, který s odkazem na anglický web konzumenty varoval, že mekongská voda, ve které je sumeček siamský chován, je velmi znečištěna chemií (jak ze současného průmyslu a hnojiv a civilizace obecně, tak ze zbytků chemie po válce ve Vietnamu), že vzhledem k průmyslovému způsobu chovu je krmen „kdo ví čím“ a že je ve snaze dosáhnout vyššího výnosu ošetřován v Evropě v potravinářství zakázanou malachitovou zelení kvůli ochraně proti kožovci. Také upozorňoval na to, že ne každý si uvědomuje, že se jedná o sladkovodní rybu, která navíc nemůže být čerstvá, když se dopravuje přes půl planety. A že má velmi vysoký obsah vody, takže kdyby se uvažovala cena za maso bez vody, byla by výrazně vyšší.

Podle Státní veterinární správy České republiky byli ovšem dovážení sumečci opakovaně testováni na různé chemické látky včetně steroidů a chlorovaných pesticidů a žádné problémy nebyly zjištěny. Malou výjimkou byla vyšší přítomnost polyfosfátů (ovšem nepřekračující stanovené limity) a vysoký podíl vody, což ovšem neohrožuje zdraví zákazníka, pouze jeho peněženku.
Z hlediska výživy je také pravda, že jako sladkovodní ryba obsahuje málo
jódu a omega-3 nenasycených mastných kyselin a navíc má vysoký obsah sodíku, takže se nejedná o nějak speciálně zdravější jídlo."

Romana Horová

 

17.3. 2011 Dobrý den, chtěla bych se zeptat - již delší dobu trpím nadýmáním, stravuji se poměrně zdravě. Slyšela jsem, že je dobré pročištění střev, např. klystýr. Jaký je Váš názor? Děkuji, Jolana D.

Dobrý den Jolano,
také jsem viděla několik reklam na pročištění střev, sama této metody zastáncem nejsem. Jsou samozřejmě momenty, kdy je klystýr bezpochyby léčivý, např. při několikadenní zácpě /nutná indikace lékařem/, ale cíleně vyplachovat střevo zdravého člověka nevnímám jako výhodu. Vhodné ale je zaměřit se dlouhodobě na stravu podporující zdravé vylučování. Co to znamená?
Ráno začněte den pitím sklenky vlažné vody, v dobrém pitném režimu pokračujte po celý den. Ovlivněte skladbu své stravy, nezařazujte čerstvé pečivo, ale spíše starší celozrnné, ovoce a zeleninu, u které pozorujete, že vás nenadýmá, libové maso a nízkotučné sýry, jogurty s živými kulturami, brambory, rýži, vynechte sycené nápoje, uzeniny, příliš mastná či kořeněná jídla, luštěniny před uvařením dlouze namáčejte a vodu několikrát vyměňte, nepijte alkohol. Podstatné je jíst v klidu, pomalu, stravu dobře v ústech mělnit.
Při nadýmání pomáhá i pravidlený pohyb.

Co může ještě může způsobit plynatost?

 • Stres, jídlo ve stresu, polykání vzduchu při "hltání".
 • Konzumace špatně stravitelných jídel, sycených vod.
 • Příliš vysoké množství vlákniny ve stravě /pokud nejste na vlákninu zvyklí, musíte si na potraviny s vyšším obsahem vlákniny nejprve postupně "zvykat", cílem je čas na vytvoření potřebné mikroflóry ve střevech/.
 • Předchozí užívání antibiotik.
 • Nemoci /kameny, a záněty ve žlučníku, nemoci jater, nemoci střev, onemocnění žaludku, dráždivý tračník, onemocnění ženských orgánů, onemocnění močových orgánů, těhotenství atd./, to je třeba konzultovat s lékařem.

Jste-li zdraví, jaké potravní doplňky vám pomohou?

Probiotika, živočišné aktivní uhlí /váže plyny/, byliny /např. fenykl, anýz, kmín, zázvor, libeček, máta a další/
Romana Horová

 

16.7. 2010 Dobrý den, poraďte...jak se stravovat v tomto horku? Vím, že mám jíst pravidelně, ale co když už večer nemám hlad? Je chybou večeři vynechat? P.K.

Dobrý den,
tak jak stravou na horko?
Začnu nejdříve obecně...samozřejmě, že důraz budu klást na dostatečný příjem tekutin. Pijte pravidelně, nejlépe vodu či neslazené ovocné čaje pokojové teploty. Je možné si pitný režim zpestřit i minerálkou, druhy střídejte.
A máte pravdu - jezte stále pravidelně. Doporučuji volit jídla lehká a vodnatá - zeleninu, ovoce, jogurty, tvarohové krémy, studené a vlažné polévky, koktejly atp., sem tam vlašský oříšek nebo lžíce oleje na zeleninový salát.
Co raději nejíst a nepít? Ledové pití, zmrzliny a další výrazně zchlazená jídla, která jsou pro organismus extrémní a zbytečně zatěžující. Ani horká jídla nejsou ze stejného důvodu nejvhodnější, nehodí se také jídla příliš kořeněná a pálivá, která podporují prokrvení trávicího traktu a pocení, zdraví nepřidají grilované tučné klobásy a "koupališťové" párky v rohlíku.
Tolik k výběru potravin, teď ke stravovacímu režimu.
Večeři nevynechávejte, můžete ji ale zmenšit. Nemáte-li přímo hlad, dejte si třeba bílý jogurt, sklenku kefíru nebo lehký zeleninový salát se lžičkou oleje, plátek tvrdého sýra. Odborníci nedoporučují pauzu mezi jídly větší než 10 hodin, podle výzkumů je pro organismus delší pauza bez jídla podnětem ke vzniku adaptačních mechanismů na snížený příjem, tzn. metabolismus by se mohl začít chovat úsporněji - to byste sice v době hladomoru ocenila, ale pro "hubnoucího" to výhodné není. Tolik teorie, nepokoušejme to raději... :-)
S pozdravem
Romana Horová

 

16.7. 2010 ...mám komplikovanou zlomeninu nohy, nesmím 6 - 7 týdnů vůbec došlápnout, převážně sedím nebo ležím. Můžete mi poradit, jak mám jíst, abych zbytečně nepřibrala? Už takhle mám nadváhu.... Taky aby se mi noha dobře hojila... Děkuji. K.V.

To je skutečně nepříjemná situace. Jste ale šikovná, že se zajímáte o možnosti jak svou léčbu ovlivnit.
Zásadní je snížit příjem energie, je logické, že teď bez pohybu máte nižší výdej. Jezte méně chleba, pečiva a příloh obecně /neznamená to je nejíst, ale porci snížit třeba na 2/3 nebo na 1/2 Vaší obvyklé porce/. Nemastěte zbytečně, vynechte jednoduchý cukr /sladkosti, cukr, sladké limonády, džusy, ale i pivo a další alkohol/, omezte příjem skrytého tuku /jezte omezeně tučné maso, uzeniny, smažené, tatarky a majonézové saláty, dressingy, koblihy a další sladké pečivo/.
Naopak si pravidelně dávejte zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, libová masa, netučné mléčné výrobky, kvalitní oleje. V postatě se objem Vaší stravy moc nezmění, volte spíše potraviny, které mají nízkou energetickou hustotu /na velký objem málo energie/, jezte pravidelně.
Zdravou stravou podpoříte i zdravější chod organismu, ale to, jak se bude zlámaná kost hojit, ovlivňuje více faktorů. Ani přísun vápníku nezaručí, že se usadí právě tam, kde si ho přejete mít.
Přesto bych pravidelný příjem vápníku se současným příjmem vitamínu D doporučila, ideálně z přírodních zdrojů. Tzn. jezte mléčné výrobky /bílý jogurt  do 3% obsahu tuku v sušině, netučný tvaroh, tvrdý sýr do 30% obsahu tuku v sušině/, vejce /max.4 - 5 za týden/, možské ryby, rybí tuk. Pozor na jogurtové salátové zálivky! V tomto případě, kdy nám jde o vápník, bych nekombinovala mléčné výrobky a zeleninu, protože zelenina působí na obsah vápníku negativně.

Dalším faktorem, kterým můžete svůj zdravotní stav ovlivnit, je pohyb. Vím - říkala jste, že se hýbat nemůžete, respektive - nemůžete chodit. Jako fyzioterapeut mohu říci, že se obecně doporučuje cvičit se zdravými částmi těla i během imobilizace, v tomto konkrétním případě tzn. cvičit obě paže /ideálně se zátěží, vhodné pomůcky: gumy, overball, činky + následné protažení/ a zdravou dolní končetinu, a to ve všech kloubech a všech směrech. S lékařem se také poraďte na vhodné cvičení trupu /já bych doporučila izometrii, tj. stahování svalů bez pohybu a dechová cvičení/ a rozhodně nevynechejte cviky na uvolnění šíje a zad, cviky na funkci pánevního dna.
Popsaným způsobem si alespoň zčásti udržíte organismus v kondici, podpoříte lepší a méně bolestný pohyb o berlích. Pozdější rehabilitace bude pravděpodobně nutná, pohyb celého těla včetně zlomené dolní končetiny v budoucnu /určí lékař kdy/ podpoří lepší a kompletní dohojení kosti.
A na závěr obecná rada: pohyb jako takový působí proti osteoporóze, kosti bez osteoporózy lépe odolávají úrazům.
Přeji brzské vyléčení, ať vše dopadne co nejlépe!
Romana Horová

 

5.5. 2010 Jsem často zvědavá na odpovědi ve vaší miniporadně, škoda jen, že odpovědi jsou často velmi obecné... M.N.

Dobrý den,
souhlasím s Vámi, odpovědi jsou často spíše obecného charakteru. Není to však na škodu věci, myslím, že i obecná odpověď může nasměrovat ke správným krokům, informovat o věcech, které jste třeba nevěděli, či třeba potvrdit něco, o čem váháte.
Proč nejsme konkrétnější?
Protože i vaše otázky jsou většinou obecné, nevíme nic o souvislostech vašich případů....

 • jestli máte nadváhu či obezitu?
 • jaká byla vaše postava v dětství?
 • jestli typ vaší postavy je spíše "jablíčko" nebo "hruška"?
 • zda máte sedavé zaměstnání nebo spíš pohybově zatěžující?
 • jestli jste úplně zdraví  či užíváte nějaké léky /a jaké/?
 • jestli je váš životní režim pravidelný nebo ne...
 • zda jste ve stresu...
 • v které chvíli přišel zlom vývoje tělesné hmotnosti?
 • kolik je vám let
 • jestli jste muž či žena
 • a mnoho dalších otázek

...chybí nám prostě spousta dalších informací, důležitých pro zhodnocení, k určení vhodných kroků ke změně.

Na druhou stranu si myslíme, že tyto informace je vhodné chránit /nezveřejňovat/, nerady bychom zde probíraly vaše osobní trápení. Berte miniporadnu tedy spíš jako nasměrování
v nepříznivé situaci a také jako poradnu konkrétních dotazů a odpovědí. Ty se mohou týkat například výživového poradenství, informací ohledně našeho programu a konkrétních akcí apod.
Za dotaz děkujeme :)
Romana Horová

 

27.4.2010 Dobrý den, pro bolest v koleně jsem přestala pravidelně cvičit + menopauza, výsledek na sebe nenechal dlouho čekat...

Dobrý den, Váš dotaz sice nedošel celý, ale myslím, že vím, co jste chtěla napsat. Zřejmě jde o nárůst tělesné hmotnosti a o Vaši nespokojenost s tímto faktem, každá rada dobrá...
To, co popisujete je opravdu časté, ale abychom společně odhalily přesné vztahy mezi těmito jevy, potřebuji osobní rozhovor, rozbor zápisu Vašeho jídelníčku, fyioterap.vyšetření. Obecně mohu poradit jen toto:

 • Naučte se pracovat s e-kalkulačkou /www.flora.cz/, kde si můžete samostatně provést jednoduchou kontrolu své stravy /přednáška o práci s e-kalkulačkou a dalšími radami ohledně nápravy své stravy se koná už 5.5. v 17.h v Mateřském centru RYBIČKA ve Slaném, viz. Kalendář akcí/.
 • Jezte pravidelně, Váš jídelníček by měl obsahovat každodenní dávku ovoce a zeleniny, vynechejte nezdravé tuky, sladkosti, zvyšte příjem vlákniny.
 • Nechte se vyšetřit u lékaře, zda je bolest Vašeho kolene napravitelná, případně se s ním poraďte, jaký druh pohybu je pro Vás vhodný /ve vodě?, nordic walking? rotoped? .../.
 • Pravidelně si vyhraďte čas pro sebe, odpočívejte, pečujte o svou duševní rovnováhu.

 

Jak vidíte - je to opravdu obecné, ne ale nerealizovatelné. Pro konkrétní rady a přizpůsobení svému individuálnímu režimu využijte osobní poradnu.
Romana Horová

 

24.4.2010  Probíhají vycházky nordic walking i na jaře 2010? Iva Dubravská

Dobrý den, vyházky NW v neděli od 15.00 probíhají pořád, sraz je před recepcí na zimní stadion. Trasa už bývá delší, vždy se ale odvíjí od zájmu a kondice účastníků. Pro zájemce mohu ještě doporučit NW výlet "Pochod za Oldřichem a Boženou" dne 15.5.2010 (viz. rubrika Novinky). Případně soukromé lekce NW (cvičení + vycházka) ve čtvrtek od 18.00 od Penzionu na Sadech, cca 90 minut. Bližší informace na anicka.matylda@seznam.cz 

Těším se na setkání na některé z akcí Matyldy nebo NW.         Anna Vaníčková 

 

31.3. 2010 Mám vnučku, navštěvuje první stupeň základní školy. Když ji vyzvedávám z družiny, zdá se mi, že je ze všech holčiček největší a hlavně nejsilnější. Je to nezvyk, protože ještě nedávno byla spíš hubená, do jídla jsme ji museli strkat. Teď jí zachutnalo, pro jídlo si do ledničky chodí i sama a já mám strach, aby naopak nebyla v budoucnu tlustá. S dcerou jsme o tom mluvily, vidí to taky. Máme to nějak řešit? Díky za odpověď. R.S. z Kladna

Dobrý den, děkuji za dotaz. Jsem toho názoru, že by se situace měla přinejmenším sledovat. Říká se, že z toho děti vyrostou, ale v dnešní době to bohužel platí jen u 2 dětí z 10. Vaše vnučka může patřit do jedné i do druhé skupiny. Je ale také možné, že má prostě dispozice k tomu, aby v určitých obdobích rostla a přibírala rychleji než je běžné /sama jsem to zažila a ve čtvrté třídě byla největší a nejvyspělejší ze všech, v současnosti silná nejsem/.
Myslím, že by se na tento fakt měli zaměřit rodiče holčičky už teď, prevence je účinější než všechny léčby. Jednoduché to ale není. Rodiče by se zajít odborně poradit, využít třeba bezplatné telefonické či e-mailové konzultace s nutriční terapeutkou na webových stránkách www.vyzivadeti.cz, či naší soukromé poradny.
Problém je v tom, že by nemělo teď najednou dojít k prudkému omezení stravy dívky, ale celá rodina by měla vzít za svá určitá pravidla životního stylu, stravování. U dětí se nesmí: tohle nejez, podívej se na ty faldíky....to je nejlepší cesta k  na anorexii a jiným poruchám výživy. U dětí je to tak, že rodiče prostě udělají některé změny ve svém vlastním životním stylu. Nakupují pouze určité druhy potravin a sami je vhodným způsobem jedí, dítě přebírá toto chování z rodiny /a taky jí jednoduše to, co doma je/. Patří k tomu i pohyb, to je myšleno jako společně prožité sportovní odpoledne rodiny aspoň jednou týdně /delší procházka, kolo, bazén, kolečkové brusle, hry - např. tenis, badbinton...atd./, prostě jiný přístup i ke svému volnému času /společné zážitky v kině, divadle, výtvarné odpoledne, návštěvy příbuzných i přátel - vše bez spojení s větším množstvím jídla/, vhodné odrelaxování zátěže, která na děti působí během týdne.
Do toho je ale těžké rodičům dítěte mluvit, možná je spíše informovat o možnostech, všechno by mělo vzejít ze zájmu rodičů. Nepomůže nic, dokud to oni sami nebudou chtít, je to v jejich rukách.
Romana Horová

 

 7.3.2010  Vážená paní inženýrko, je mi 70 let, jsem z Kladna, na základě zdravotních potíží s kolenem a páteří jsem si pořídila hůlky a chodím s nimi. Docela mně otravuje, že není dne, aby mi někdo neřekl, kde jsem zapomněla lyže. Ale k věci - nevím, jaká je správná výška nastavení holí ke správné chůzi a vůbec k pohybům svalů těla. Poradíte? Předem děkuji Milada.

 

Milá paní Milado,

Váš dotaz mi udělal velkou radost... Věřte mi, že s otázkou "kde jste zapomněli lyže?" se setkal asi každý, kdo s hůlkami vyrazil do ulic a blízkého okolí měst. Chůze s holemi je v současnosti nejrychleji se rozvíjející pohybovou aktivitou na světě. Lze ji celkem lehce zapojit do běžného života. Berte to tak, že jste napřed před všemi těmi, kteří o Nordic walkingu nemají ani potuchy.

Ale, abych odpověděla na vaší otázku: Správná výška nastavení holí se počítá podle vzorce (0,68 x výška postavy), nebo orientačně (výška postavy mínus 50 cm), v každém případě by horní končetina ohnutá v lokti měla svírat pravý úhel nebo úhel o málo větší.

K technice chůze:

- záda jsou rovná, ramena vzadu a dole, tzn. nevytahujem ramena k uším,

- horní končetina pokrčená v lokti, zapichuje hůl vedle těla. Nikdy ne dál než k patě přední nohy, raději víc dozadu. Ruce kmitají diagonálně s pohybem nohou (pravá ruka - levá noha a opačně), 

- krok je s přirozeným došlapem na patu a odrazem ze špičky, 

- chodí se v pravidelném rytmu, použitím holí jsou zapojený i ruce, což navíc podporuje správné dýchání a držení těla.

Paní Milado, snad jsem uspokojivě odpověděla na Váš dotaz.

Přeji Vám hodně radosti a příjemných pocitů z chůze s hůlkami, ráda Vás uvidím na některé z akcí pořádaných pro příznivce "hůlkování " ve Slaném a jeho okolí.

Anna Vaníčková

 

18.2.2010 ...je mi 55 let, celý život jsem byla štíhlá, teď jsem přibrala v souvislosti s menopauzou. Je pro mě vhodný kurz STOB?

Ano, kurz pro Vás vhodný je. To, co popisujete, je v životě ženy běžné, hormonální změny, snížená hladina metabolismu, která jde ruku v ruce s věkem, často menší množství pohybových aktivit /"už se nám nechce, občas něco pobolívá...atd."/, případně nemoci a jejich léčba medikamenty...
Kurz STOB tak jak je v současnosti pod MATYLDOU veden, Vás vhodně nasměruje k úpravě svého životního stylu /úpravy ve stravě, vhodné aktivity a nutný odpočinek, pomůže k zorientování se ve své současné situaci/.
Romana Horová

18.2.2010  ...musím mít rezervaci místa na cvičení?

Zatím rezervace není nutná, tělocvična je zaplněná tak akorát. Je dobré ale počítat s tím, že od 23.3. je pravidelně rezervováno cca 10 míst pro kurzistky STOB, potom už možná bude tuto otázku opravdu nutné řešit.
Informace o nutnosti rezervací se včas objeví v rubrice Novinky, také při hodinách cvičení své klienty budeme informovat. Při cvičení dostanou přednost členi Klubu MATYLDA, o.s., pak klientky se zakoupenou permanentkou na 10 hodin.
Romana Horová

 

8.12.2009 Jak se přihlásit na cvičení MATYLDA?

Veškeré informace ke cvičení MATYLDA naleznete v úvodu kalendáře akcí nebo pro více informací volejte na číslo 776 661 362
Cvičení probíhá v tomto roce pravidelně každý pátek v čase 17.30 - 18.30, vstupné je 50 Kč pro členy sdružení a 55 Kč pro ostatní. Přijít cvičit může úplně každý, i když je cvičení zaměřeno na problematiku nadváhy.

 

25.10. 2009 Některé vaše akce by mě zajímaly, ale bojím se, že tam budu jediný chlap. Nebo k vám také chodí muži? Zajímala by mě konkrétně relaxace v solné jeskyni. Můžu s sebou vzít dítě, případně za jaké vstupné? Má alergii, tak bych to spojil. P.N.

Zdravím :), samozřejmě, že naše akce pořádáme pro všechny. Pravdou ale je, že zájem mají převážně ženy a ty také tvoří 99% účastníků. Nicméně jsem si stačila všimnout, že ovlivněné jsou nakonec stejně celé rodiny :).
Relaxace je bohužel ten druh zážitku a poznatku, který je nepřenosný, tam musíte osobně, stejně jako třeba na cvičení. A zrovna sem muži občas zabrousí... Doporučuji všem ženám i mužům, které trápí jejich starosti, pociťují příliš velkou zodpovědnost, všem, kdo prožíváte v poslední době velké pracovní tempo nebo osobní změny...také všem, kteří jste "jen" zvědaví, všem, které péče o sebe prostě baví. Jestli je to konkrétně pro Vás vhodné poznáte nejlépe osobní zkušeností.

Co se týče Vašeho dítěte - musím se zeptat: jak je staré? Pokud už je třeba v pubertě a program vydrží - bezva, vezměte ho s sebou. Vstupné se určuje tím, zda je rodič členem Klubu MATYLDA nebo nikoli, na nezletilé děti se vztahují výhody členství rodičů.
Pokud je ale malinké - nechte ho prosím doma nebo zajděte jindy /členové Klubu MATYLDA mají i na běžný vstup do Solné jeskyně Slaný slevu 10%/, relaxaci by Vám i ostatním účastníkům pravděpodobně rušil a program by pak neměl smysl.

Romana Horová

 

 17.9.2009 Dobrý den, nevím, co si mám pod pojmem "zdravý životní styl" představit. Jsem zdravá a cvičit chodím, ale přesto štíhlá nejsem, chtěla bych zhubnout a nevím, jestli se tím také zabýváte. Můžete mi nějak pomoci? V.N.

Dobrý den, myslím, že jste pojmenovala to, co hodně lidem vrtá v hlavě. Zdravý životní styl je soubor chování, které přispívá ke zdraví a duševní pohodě člověka. Toto chování má pro všechny stejné znaky, vždy jde o způsob stravy, vhodný pohyb a duševní relaxaci. Neznamená to, že by všichni lidé měli žít naprosto stejným způsobem životem, spíše jde o to, najít to "své". Někdy zdraví pro člověka představuje i určitý stupeň nadváhy. To si musíme přiznat, i když s touto pravdou většinou nejsme spokojeni, bohužel na nás ze všech koutů hledí současný ideál "vyhublé" krásy. Ale zda je to právě Váš případ na dálku nezjistíme, je třeba osobní kontakt.
Klub MATYLDA, o.s. Vám momentálně může nabídnout "Pokračovací" kurz snižování nadváhy MATYLDA, který je vhodný pro všechny, kteří již někdy hubnout zkoušeli, k posouzení stupně nadváhy můžeme doporučit využít soukromé poradny Romany Horové
ve FitStudiu JITKA, která ale bohužel zatím nespadá pod Klub MATYLDA, o.s. Doufáme, že se tak alespoň zčásti brzy stane a služby našeho sdružení budou opravdu komplexní.
Další možností jsou kurzy snižování nadváhy STOB organizované ve Slaném většinou 2x ročně.
Romana Hor