Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohyb pro každého - chůze a nordic walking

29. 11. 2009

      Chůze je pohyb, při němž jsou zapojeny velké skupiny svalů a který přirozeně zatěžuje klouby. Provozovat ji lze kdykoliv, můžete chodit různě rychle na krátkou či delší vzdálenost. Novou formou chůze, tzv. Nordic walkingem, můžete zvýšit aerobní intenzitu pohybu, při němž použitím "nordic holí" přivedete do stálého pohybu i ruce.

      Můžete chodit sami a vychutnávat krásnou krajinu a ticho, nebo si z této činnosti udělat společenskou událost a příjemně se pobavit. U tohoto sportu se cítí dobře nejen osoby s nadváhou, ale i revmatici. Po pravidelném a cíleném tréninku dochází k pozitivním efektům. Nejsou to jen dosažené výsledky, co z chůze a nordic walkingu dělají zdravotní sporty, ale ve velké míře i psychické faktory. Hraje zde velkou roli celá řada vlivů: prožitek z přírody, atmosféra skupiny, umírněný a uklidňující vliv, který chůze má, a také fakt, že když se zmírní bolesti, může člověk svému tělu opět důvěřovat.

     Na konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) v červnu roku 1997, která se týkala tématu obezity, byla chůze doporučena jako nejlepší sportovní aktivita při léčbě této choroby.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Podzimní vycházka